Artykuł sponsorowany

Kiedy niezbędne jest wykonanie bieżnikowania opon?

Kiedy niezbędne jest wykonanie bieżnikowania opon?

Bieżnikowanie opon to proces, który może znacznie przedłużyć ich żywotność i poprawić bezpieczeństwo na drodze. Warto wiedzieć, kiedy jest to konieczne i jakie są korzyści z takiego zabiegu. W tym artykule omówimy, kiedy warto wykonać bieżnikowanie opon oraz jakie są jego zalety.

Znaczenie bieżnika w oponach

Bieżnik w oponach odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu przyczepności pojazdu do nawierzchni drogi. Dzięki odpowiedniemu wzorowi i głębokości rowków, bieżnik odprowadza wodę spod opony, zapobiegając aquaplaningowi oraz zwiększając przyczepność na mokrej nawierzchni. Ponadto, bieżnik wpływa na stabilność jazdy, komfort oraz hałas generowany przez opony. W miarę zużycia bieżnika, jego właściwości ulegają pogorszeniu, co może prowadzić do utraty kontroli nad pojazdem.

Kiedy warto wykonać bieżnikowanie opon

Bieżnikowanie opon jest procesem polegającym na usuwaniu zużytej warstwy gumy i nakładaniu nowej, co pozwala na przywrócenie właściwości przyczepności opon. Zabieg ten jest szczególnie polecany w przypadku opon, których bieżnik uległ znacznemu zużyciu, ale pozostałe elementy opony są w dobrym stanie. Przykładem takiej sytuacji może być równomierne zużycie bieżnika na całej powierzchni opony, bez widocznych uszkodzeń bocznych czy deformacji.

Eksperci zalecają wykonanie bieżnikowania opon, gdy głębokość rowków bieżnika spadnie poniżej 2 mm. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie opony nadają się do tego zabiegu – nie można bieżnikować opon typu run-flat czy opon z uszkodzeniami konstrukcji. W takich przypadkach konieczna jest wymiana na nowe opony.

Korzyści z bieżnikowania opon

Bieżnikowanie opon przynosi wiele korzyści zarówno dla kierowców, jak i dla środowiska. Po pierwsze, przedłuża żywotność opon, co pozwala na oszczędności w zakresie zakupu nowych. Po drugie, poprawia bezpieczeństwo jazdy dzięki przywróceniu właściwości przyczepności opon. Po trzecie, proces ten jest ekologiczny – dzięki niemu mniej zużytych opon trafia na wysypiska, a produkcja nowych jest mniejsza.

Wybór odpowiedniego warsztatu

Aby uzyskać najlepsze efekty bieżnikowania opon, warto zwrócić się do sprawdzonego warsztatu. Dobrym wyborem może być wulkanizacja w Kórniku, która oferuje szeroki wachlarz usług związanych z oponami, takich jak montaż, wyważanie czy naprawa uszkodzeń. Profesjonalny warsztat powinien dysponować odpowiednim sprzętem oraz doświadczonym personelem, który przeprowadzi zabieg zgodnie z obowiązującymi normami.