Artykuł sponsorowany

Kiedy lepiej wybrać drabiny wolnostojące niż klasyczne?

Kiedy lepiej wybrać drabiny wolnostojące niż klasyczne?

Drabiny są niezbędnym narzędziem zarówno w domu, jak i na budowie czy w warsztacie. Wybór odpowiedniego modelu drabiny może być kluczowy dla bezpieczeństwa i wygody pracy. Wśród wielu dostępnych na rynku rodzajów drabin, dwa najpopularniejsze to drabiny klasyczne oraz wolnostojące. Oto porównanie tych dwóch typów drabin, które pomoże Ci podjąć decyzję, który z nich będzie lepszym rozwiązaniem dla Twoich potrzeb.

Zalety drabin wolnostojących

Drabiny wolnostojące, zwane również drabinami dwustronnymi lub A, charakteryzują się tym, że nie wymagają oparcia o ścianę czy inną powierzchnię. Dzięki temu można je swobodnie przemieszczać i ustawiać w dowolnym miejscu. Są one stabilne, ponieważ opierają się na czterech nóżkach, co sprawia, że są mniej podatne na przechylenie niż drabiny klasyczne. Drabiny wolnostojące są również bardziej uniwersalne – można ich używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Wysokość pracy z drabinami wolnostojącymi

Jednym z największych atutów drabin wolnostojących jest to, że pozwalają na pracę na wysokościach, do których nie sięgnąłby zwykły model. Wysokość pracy z drabiną wolnostojącą może sięgać nawet kilku metrów, co jest szczególnie przydatne podczas malowania wysokich pomieszczeń czy prac montażowych. Ponadto, drabiny wolnostojące często wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak platforma robocza czy miejsce na narzędzia, co ułatwia wykonywanie różnych zadań.

Kiedy warto wybrać drabinę klasyczną

Drabiny klasyczne, zwane również jednostronnymi lub oporowymi, są prostsze w budowie i lżejsze od drabin wolnostojących. Dzięki temu są łatwiejsze w transporcie i przechowywaniu. Drabiny klasyczne sprawdzają się przede wszystkim w pracach, które wymagają oparcia o ścianę lub inną pionową powierzchnię. Są one również bardziej odpowiednie dla osób, które potrzebują drabiny tylko do prostych zadań, takich jak wymiana żarówki czy malowanie niewielkich powierzchni.