Artykuł sponsorowany

Kiedy kosiarka spalinowa sprawdzi się lepiej od elektrycznej?

Kiedy kosiarka spalinowa sprawdzi się lepiej od elektrycznej?

Decydując się na zakup kosiarki do trawnika, warto zastanowić się, jaki rodzaj urządzenia będzie dla nas najlepszy. Kosiarki spalinowe i elektryczne mają swoje wady i zalety, które warto poznać przed dokonaniem wyboru. W tym artykule omówimy, kiedy kosiarka spalinowa sprawdzi się lepiej od elektrycznej oraz jakie są główne różnice między tymi dwoma rodzajami urządzeń.

Wydajność i moc

Kosiarki spalinowe są zazwyczaj wydajniejsze i mocniejsze od swoich elektrycznych odpowiedników. Dzięki silnikom spalinowym, te urządzenia potrafią poradzić sobie z większymi powierzchniami trawnika oraz twardszą i wyższą trawą. Kosiarki elektryczne mogą mieć problemy z radzeniem sobie z takimi warunkami, co może prowadzić do częstszego zacinania się noży oraz przegrzewania silnika.

Bezprzewodowość i swoboda pracy

Kolejną zaletą kosiarek spalinowych jest ich bezprzewodowość. Pracując np. na kosiarce spalinowej Cedrus, nie musimy martwić się o długość przewodu zasilającego ani o dostępność gniazdka elektrycznego w pobliżu. Daje to większą swobodę pracy oraz pozwala na swobodne przemieszczanie się po ogrodzie. Kosiarki elektryczne z kolei wymagają podłączenia do sieci, co może być uciążliwe, zwłaszcza na dużych powierzchniach.

Koszenie na nierównym terenie

Kosiarki spalinowe, dzięki swojej konstrukcji i mocy, sprawdzają się także lepiej na nierównym terenie. Urządzenia te są często wyposażone w napęd na koła, co ułatwia ich prowadzenie po pagórkowatym terenie oraz w trudniejszych warunkach, takich jak mokra trawa czy błoto. Kosiarki elektryczne mogą mieć problemy z poruszaniem się w takich warunkach, zwłaszcza te o niższej mocy.

Serwisowanie i ekologia

W przypadku kosiarek spalinowych należy pamiętać o regularnym serwisowaniu oraz wymianie oleju i filtrów. Jest to nieco bardziej pracochłonne niż utrzymanie kosiarki elektrycznej, która nie wymaga tak częstego serwisowania. Co więcej, kosiarki spalinowe emitują spaliny, co wpływa negatywnie na środowisko. Kosiarki elektryczne są zdecydowanie bardziej ekologiczne, jednak ich wydajność i możliwości pracy mogą być ograniczone.

Podsumowując, kosiarka spalinowa sprawdzi się lepiej od elektrycznej, gdy potrzebujemy wydajnego urządzenia do pielęgnacji dużego trawnika, na nierównym terenie lub w trudniejszych warunkach. Jednak warto rozważyć również aspekt ekologiczny oraz koszty serwisowania i utrzymania kosiarki spalinowej przed podjęciem decyzji o jej zakupie.