Artykuł sponsorowany

Jak zamówić saunę na wymiar idealnie dopasowaną do potrzeb?

Jak zamówić saunę na wymiar idealnie dopasowaną do potrzeb?

Sauny na wymiar to doskonałe rozwiązanie dla osób, które marzą o własnym miejscu relaksu w domu lub ogrodzie. Dzięki indywidualnemu projektowi możemy dopasować saunę do naszych potrzeb i wymagań, a także do przestrzeni, w której ma się ona znaleźć. Warto zatem poznać proces zamawiania sauny na wymiar oraz jakie kwestie należy uwzględnić, aby cieszyć się idealnie dopasowanym miejscem do odprężenia.

Wybór rodzaju sauny

Pierwszym krokiem do zamówienia sauny na wymiar jest wybór jej rodzaju. Obecnie na rynku dostępne są różne typy saun, takie jak sauny fińskie, parowe, na podczerwień czy kombinowane. Sauna fińska to klasyczna sauna sucha, w której temperatura wynosi od 80 do 100 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie przekracza 20%. Sauna parowa, zwana również łaźnią turecką, charakteryzuje się wyższą wilgotnością powietrza (około 100%) i niższą temperaturą (40–50 stopni Celsjusza). Sauna na podczerwień natomiast działa na zasadzie promieniowania podczerwonego, które dociera głęboko w tkanki mięśniowe i skórne. Sauna kombinowana to połączenie kilku rodzajów saun w jednym pomieszczeniu.

Lokalizacja i wymiary

Kolejnym ważnym aspektem jest wybór lokalizacji sauny na zamówienie oraz jej wymiarów. Saunę możemy zainstalować zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz, np. w ogrodzie. Przy wyborze miejsca warto uwzględnić dostęp do prądu, wody oraz wentylacji. Wymiary sauny powinny być dostosowane do przestrzeni, jaką dysponujemy, ale także do liczby osób, które będą z niej korzystać. Warto również pamiętać o odpowiedniej wysokości pomieszczenia.

Materiały i konstrukcja

Wybierając saunę na wymiar, mamy wpływ na użyte materiały oraz konstrukcję. Tradycyjnie sauny wykonane są z drewna – najlepsze gatunki to sosna, świerk, jodła czy cedr. Drewno powinno być dobrze wysuszone i pozbawione sęków, aby zapewnić trwałość i estetykę sauny. W przypadku saun na podczerwień warto zwrócić uwagę na rodzaj promienników. Konstrukcja sauny powinna być solidna i szczelna, aby utrzymać odpowiednie warunki wewnątrz.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Dobrze zaprojektowana sauna na wymiar może być wyposażona w różne dodatkowe funkcje, które zwiększą komfort korzystania z niej. Warto zainteresować się takimi rozwiązaniami jak systemy oświetlenia LED, które pozwolą na stworzenie przytulnej atmosfery w saunie, czy też specjalne panele sterujące, dzięki którym będziemy mogli kontrolować temperaturę, czas pracy sauny oraz inne parametry. Ponadto, warto pomyśleć o odpowiednich ławkach do siedzenia lub leżenia.