Artykuł sponsorowany

Jak prawidłowo stosować kleje do styropianu?

Jak prawidłowo stosować kleje do styropianu?

Kleje do styropianu są niezwykle ważne w budownictwie, ponieważ zapewniają trwałe i szczelne połączenie materiałów izolacyjnych. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących ich stosowania. W tym artykule przedstawimy cztery kluczowe aspekty prawidłowego użycia klejów do styropianu, które pozwolą na uzyskanie najlepszych efektów termoizolacyjnych.

Wybór odpowiedniego kleju do styropianu

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego kleju do danego rodzaju styropianu. Na rynku dostępne są różne rodzaje klejów, takie jak cementowe, dyspersyjne czy poliuretanowe. Ważne jest, aby sprawdzić specyfikację techniczną produktu oraz zalecenia producenta odnośnie jego zastosowania. Niektóre kleje są przeznaczone wyłącznie do łączenia płyt styropianowych, inne mogą być również stosowane do mocowania elementów dekoracyjnych czy montażu systemów dociepleń. Dobór właściwego kleju wpłynie na trwałość i jakość wykonanej izolacji.

Przygotowanie powierzchni przed nałożeniem kleju

Przed rozpoczęciem prac należy odpowiednio przygotować powierzchnię, na której będziemy stosować klej do styropianu. Powierzchnia powinna być czysta, sucha, wolna od kurzu, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń, które mogą osłabić przyczepność kleju. W przypadku mocowania styropianu do ściany, warto sprawdzić jej równość i ewentualnie wykonać wyrównanie tynkiem. Jeżeli powierzchnia jest nierówna, może to prowadzić do powstawania mostków termicznych oraz niewłaściwego rozłożenia kleju, co z kolei wpłynie na efektywność izolacji.

Stosowanie kleju zgodnie z instrukcją producenta

Każdy klej do styropianu posiada swoją specyficzną instrukcję stosowania, którą należy ściśle przestrzegać. Zazwyczaj producent podaje informacje o proporcjach mieszania kleju z wodą, czasie schnięcia oraz temperaturze otoczenia, w jakiej można pracować z produktem. Nieprzestrzeganie tych zaleceń może prowadzić do osłabienia właściwości klejących oraz skrócenia żywotności wykonanej izolacji. Ważne jest również właściwe nałożenie kleju na styropian.