Artykuł sponsorowany

Jak powstają serki wiejskie?

Jak powstają serki wiejskie?

Serki wiejskie to smaczny i zdrowy przysmak, który od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Aby zrozumieć, jak powstają te wyjątkowe produkty, warto przyjrzeć się bliżej procesowi ich produkcji. W tym artykule odpowiemy na cztery kluczowe pytania dotyczące serków wiejskich, które pozwolą nam zagłębić się w tajniki ich wytwarzania.

Czym charakteryzuje się surowiec do produkcji serków wiejskich?

Wszystko zaczyna się od mleka – podstawowego surowca niezbędnego do wytworzenia serka wiejskiego. Najlepsze efekty osiąga się, gdy używa się mleka prosto od krowy, najlepiej z lokalnych gospodarstw. Ważne jest, aby mleko było świeże i pochodziło od zdrowych zwierząt. Warto zwrócić uwagę na jego zawartość tłuszczu, która powinna wynosić co najmniej 3,5%. Im wyższa zawartość tłuszczu, tym lepszy smak i konsystencja serka.

Kolejnym etapem produkcji serków wiejskich jest fermentacja mleka. Producent nabiału w Zabrzu podkreśla, że kluczowe znaczenie ma tutaj zastosowanie odpowiednich kultur bakterii, które przekształcają cukry mleczne (laktozę) w kwas mlekowy. Dzięki temu mleko zaczyna się ścinać, a białko kazeinowe tworzy charakterystyczne grudki. Proces fermentacji trwa zwykle od 12 do 24 godzin, w zależności od użytych bakterii i warunków panujących w otoczeniu (temperatura, wilgotność).

W jaki sposób oddziela się serwatkę od twarogu?

Po zakończeniu procesu fermentacji nadszedł czas na separację serwatki od twarogu. Aby to zrobić, ścinane mleko podgrzewa się do temperatury około 40 stopni Celsjusza, co powoduje dalsze ścięcie białka i wydzielenie serwatki. Następnie całość przecedza się przez specjalne sito lub płótno, które pozwala na oddzielenie płynnej serwatki od stałego twarogu. Serwatkę można wykorzystać do produkcji innych produktów mleczarskich lub jako dodatek do pieczywa.

Ostatnim etapem produkcji serków wiejskich jest ich formowanie i dojrzewanie. Twaróg umieszcza się w specjalnych foremkach, które nadają serkom ich charakterystyczny kształt. Następnie serki poddaje się procesowi dojrzewania, który może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, w zależności od rodzaju serka i oczekiwanych właściwości organoleptycznych. W trakcie dojrzewania serków można je również wędzić, co nadaje im wyjątkowego smaku i aromatu.